Surowce – styczeń/luty 2018

Ropa:

Ropa przez prawie dwa miesiące licząc od połowy grudnia utrzymywała stabilną tendencję wzrostową. Rosnący światowy popyt absorbował wzrost wydobycia w USA, ilość odwiertów była stabilna, konsumpcja w USA też. Przy obniżonym wydobyciu przez OPEC głównym czynnikiem wpływającym na wzrost był pikujący kurs dolara oraz zmniejszające się przez 10 tygodni z rzędu rezerwy w USA. Do tego doszły incydenty jednorazowe takie jak eksplozja naftociągu w Libii czy protesty w Iranie. Po odbiciu kursu połączonym z końcem spadków poziomu rezerw oraz znaczącym wzrostem aktywności amerykańskich producentów ropy wrażonej choćby zwiększeniem liczby wiertni do rekordowych 791 i wydobycia powyżej poziomu 10 mln baryłek dziennie doszło do dużego spadku cen, który zjadł większość zysków z ostatnich dwóch miesięcy. Za sprawą wysokiego popytu połączonego ze wzrostem wydobycia poza OPEC prognozuje się stabilizację w przedziale 60-65$ dolarów za baryłkę lub lekki spadek poniżej tego poziomu w roku 2018-tym.

 

 Miedź:

Miedź, która osiągnęła już bardzo duże wzrosty w roku 2017-tym dalej przejawia tendencję wzrostową. Poza rosnącym popytem z Chin, słabym dolarem i drobnymi spadkami produkcji (choćby w Chile) na kurs miały wpływ liczne sygnały jednostkowe. Najpierw ceny wyhamowały na informacje o wzrostach produkcji w Chinach, a następnie (koniec grudnia) w reakcji na wymuszanie przez rząd chiński na miedziowych gigantach ograniczenia lub chwilowego wstrzymania produkcji ze względów ekologicznych zaczęły rosnąć. 30 grudnia zatrzymały się na linii oporu i zaczęły lekko spadać, po czym znowu się odbiły. Z pomocą po chwilowym osłabieniu przyszedł rosnący kurs cynku, który windował notowania miedzi. Do dużego spadku doszło dopiero na koniec I tygodnia lutego za sprawą pesymistycznych prognoz konsumpcji w Chinach ze względu na okres świąteczny oraz rekordowe w skali miesiąca notowania dolara. Aktualne kurs wraca do poprzedniego poziomu, choćby za sprawą ponownego osłabiania dolara i dobrych prognoz na przyszły rok. Zarówno Morgan Stanley jak i Goldman Sachs prognozują znaczne wzrosty cen miedzi w 2018 za sprawą rosnącego popytu w Chinach oraz negocjacji płacowych w wielu kopalniach miedzi na świecie (min w Chile), które mogą doprowadzić do spadków wydobycia.

 

Złoto:

Kurs złota wyrażony w dolarach zanotował znaczny wzrost w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, ale dominująca jest w tym rola słabości dolara. Rynki odbierały podwyżki stóp przez FED za niewystarczające i reagowały zwyżkami notowań złota. Do tego doszło potencjalne zagrożenie wzrostem zmienności. Pod koniec stycznia doszło do prawie całkowitego zaniku zjawiska ujemnej korelacji pomiędzy cenami akcji i złota. Wróciła ona po nagłym spadku amerykańskich indeksów na początku lutego. Analitycy przewidują dobre wyniki złota w najbliższym roku, głównie za sprawą wzrostu popytu na wyroby jubilerskie (Chiny) oraz wzrostem zmienności wywołanym rolowaniem bilansu FED-u i innych banków centralnych.

Be the first to comment on "Surowce – styczeń/luty 2018"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed