Sprzedaż detaliczna in plus

Źródło: Twitter @GUS_STAT

 Według danych Głównego Urzędu statystycznego sprzedaż w ujęciu nominalnym sprzedaż detaliczna jest o 1,8% niższa niż w sierpniu a zarazem wyższa o 2,5%  niż w tym samym okresie rok temu. Wyniki września są minimalnie lepsze niż zakładali ekonomiści. Jednym z czynników tej poprawy mogła być  stopniowa normalizacja oraz zmniejszenie obostrzeń związanych z pandemią, widoczna jest zwiększona sprzedaż szczególnie jeśli chodzi o dobra trwałe, aczkolwiek można było zaobserwować, również wzmożony ruch w zakresie zakupów dóbr pierwszej potrzeby. 

 W okresie od stycznia do września sprzedaż detaliczna była nominalnie o 2,6% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, natomiast po pierwszych ośmiu miesiącach roku sprzedaż nominalna była o 3,0% niższa niż dokładnie w tym samym okresie roku ubiegłego. W narastającym ujęciu najsłabszy w tym roku wynik notowany był po maju – w okresie I-V sprzedaż detaliczna była niższa w porównując ją analogicznie do roku ubiegłego o 6,2%. Wrzesień więc wzbudził minimalny cień optymizmu. 

 Spadek sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym obserwowano we wrześniu w czterech rodzajach towarów: meble, rtv, agd (o 6,9%), paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 4,3%), żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,1%), prasa, książki pozostała w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,8%). Wzrost sprzedaży we wrześniu zanotowano również w czterech rodzajach towarów: pojazdy samochodowe motocykle, części (o 11,2%), tekstylia, odzież i obuwie (o 3,0%), pozostałe (o 2,9%), farmaceutyki i kosmetyki (o 2,2%).

 Sprzedaż niższą niż przed rokiem notowano w trzech grupach towarów: paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 10,6%), tekstylia, odzież i obuwie (o 3,5%), pozostałe (o 1,1%). W przypadku pięciu grup towarów sprzedaż była wyższa niż przed rokiem: meble, rtv, agd (o 9,7%), żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,8%), prasa, książki pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 4,7%), pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 4,2%), farmaceutyki i kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 4,1%).  Statystyki sprzedaży detalicznej sporządzane w ujęciu cen stałych wskazywały we wrześniu spadek  sprzedaży o 2,2%, a jej poziom wyższy niż przed rokiem 2,5%. W sierpniu poziom sprzedaży był o 0,5% wyższy niż przed rokiem.

 Niestety liczba zachorowań na covid-19 stale wzrasta. Możemy spodziewać się powrotu do stanu sprzed kilku miesięcy, zakładając kolejne załamanie. Niepewna sytuacja gospodarcza, utrata wielu miejsc pracy oraz być może kolejny lockdown najprawdopodobniej znów osłabi sprzedaż detaliczną, a chwilową odwilżą nie nacieszymy się zbyt długo.    

       Piotr Niedzieski

Be the first to comment on "Sprzedaż detaliczna in plus"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed