Otoczenie zewnętrzne – nowy rozdział w handlu USA-UE?

Nowo wybrany prezydent Joe Biden, dąży do złagodzenia napięć handlowych z Unią Europejską.

UE podpisała umowę ze stanami zjednoczonymi w którym obydwie strony zgodziły się na tymczasowe zawieszenie ceł, obejmujących towary warte miliardy dolarów. Umowa ta jest następstwem podobnego porozumienia zawartego między USA a Wielką Brytanią i stanowi jeden z pierwszych kroków w kierunku zmniejszenia transatlantyckich napięć handlowych, które nasiliły się w okresie rządów Trumpa. W obu przypadkach strony wstrzymają cła na cztery miesiące, aby zapewnić czas na wypracowanie długoterminowej ugody.

Wojna celna została zapoczątkowana już w 2006 roku, kiedy to rząd USA wniósł do Światowej Organizacji Handlu(WTO) sprawę przeciwko UE, o nielegalne subsydiowanie spółki europejskiej Airbus. Rok później Unia Europejska odpowiedziała kontr-wnioskiem, oskarżając z kolei rząd USA o niesprawiedliwe subsydiowanie firmy Boeing. Po pozytywnym rozpatrzeniu obydwu wniosków przez Światową Organizację Handlu, zarówno USA jak i UE nałożyły cła odwetowe na takie produkty jak samoloty, francuskie wino czy szkocką i irlandzką whisky. Sumarycznie, Stany Zjednoczone nałożyły cła odwetowe na towary z UE o wartości około 7,5 mld dolarów od października 2019 roku, natomiast UE w odwecie nałożyła cła na towary o wartości około 4 mld dolarów towarów z USA.

Warto podkreślić, że umowa o czteromiesięcznym zawieszeniu ceł nie obejmuje cła na eksport amerykańskiej whiskey, która nadal stoi w obliczu 25-procentowej taryfy odwetowej. Jest to odrębny spór, zapoczątkowany przez decyzje Trumpa o wprowadzeniu cła na stal i aluminium od UE, Kanady i Meksyku. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem UE zatwierdzonym w 2018 r., cło na amerykańskie whiskey wkrótce się podwoi, jeśli amerykańskie taryfy na metale pozostaną.

Zawieszenie cła jest ulgą dla wielu importerów i eksporterów, którzy znaleźli się w krzyżowym ogniu sporu o słuszność subsydiowania firm lotniczych. Co gorsza największym przegranym tych sporów są sektory żywnościowe oraz wyrobów alkoholowych, które w zupełności nie są powiązane ze sporem. Urzędnicy obydwu administracji przedstawili porozumienie jako ważny krok w odwilży stosunków jak i ułatwienie w trudnych czasach epoki Covidu.

Mikołaj Garstecki

Be the first to comment on "Otoczenie zewnętrzne – nowy rozdział w handlu USA-UE?"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed