Otoczenie zewnętrzne – Ameryka Północna i Południowa

Przełom w Wenezueli

Przez ostatnie 6 lat Wenezuela stała się przykładem tego, jak źle zarządzane państwo z ogromnymi zasobami ropy naftowej, może w krótkim czasie zbankrutować i całkowicie zrujnować własną gospodarkę.

Za całą tę sytuację odpowiada prezydent Nicolas Maduro. Jego nieprzemyślana polityka społeczna doprowadziła Wenezuelczyków na skraj ubóstwa, a także zmusiła ponad 3 miliony z nich do emigracji. Nietrudno się domyślić, że prezydent nie jest lubiany we własnym kraju.

Nie przeszkodziło mu to jednak wygrać kolejne wybory prezydenckie. Zostały one z założenia uznane za sfałszowane, co otworzyło drogę do obalenia Maduro który jest de facto dyktatorem.

W sytuacji gdy nie wybrano demokratycznie prezydenta, przewodniczący Parlamentu Wenezueli Juan Guaidó sam ogłosił się tymczasową głową państwa i szybko zyskał poparcie Stanów Zjednoczonych, większości krajów Ameryki Łacińskiej oraz krajów Unii Europejskiej. Ponadto, za nowym przywódcą stanęły miliony obywateli wraz z częścią wojska.

Zatem z tego powodu na sile przybrały naciski na Maduro, aby ustąpił z okupowanego przez siebie stanowiska. Jednak dyktator nie zamierza łatwo oddać swojej władzy. Zamknął nawet granicę z Brazylią w obawie, że pod przykrywką akcji humanitarnej dokona ona inwazji.

Podsumowując, można przypuszczać, że ostatecznie Maduro zostanie obalony, a Guaidó stanie przed niewyobrażalnie trudnym zadaniem odbudowy gospodarki i demokracji w swoim kraju.

Trump idzie w zaparte

Nie widać końca konfliktu pomiędzy Prezydentem USA a Kongresem. Przypomnijmy, że, po jesiennych wyborach większość w Izbie Reprezentantów uzyskali Demokraci, którzy chcą zablokować budowę muru na granicy z Meksykiem.

Jest to najbardziej medialna obietnica wyborcza. Trumpa, który na jej realizację pragnie przeznaczyć 5,7 mld $. Ta sprzeczność spowodowała konflikt, który doprowadził do najdłuższego w historii kraju zawieszenia działalności rządu federalnego (tzw. shutdown). Dochodzi do niego w momencie, gdy niemożliwe jest uchwalenie ustawy budżetowej. Z powodu, że nieprzewidywała ona funduszy na budowę muru, prezydent zdecydował się jej nie podpisywać.

Przełom nastąpił 25 stycznia, kiedy to shutdown zawieszono (do 15 lutego) w celu negocjacji nowej ustawy budżetowej. Demokraci zgodzili się sfinansować mur pod warunkiem, że prezydent nada obywatelstwo wszystkim nieudokumentowanym imigrantom, którzy dostali się do USA w wieku dziecięcym. Trump odrzucił ten postulat, przez co doszło do kolejnego shutdown.

Teraz prezydent zdecydował się ogłosić stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. W jakim celu? Pozwoli to na uzyskanie 7 mld $, które mają pomóc w zakończeniu kryzysu na tym obszarze, bowiem Trump uznał za fakt, że USA ma do czynienia z „inwazją narkotyków i ludzi”. Jednak w praktyce oznacza to że prezydent chce za pomocą zebranych funduszy wybudować wyżej wspomniany mur. Na dzień dzisiejszy Trump został pozwany do Sądu Najwyższego przez 16 stanów i wiele organizacji pozarządowych, ponieważ z powodu swojej decyzji straciły one dużo pieniędzy, które teraz zasilają fundusz kryzysowy. Aktualnie trudno jest przewidzieć, jak ta amerykańska opera mydlana się zakończy.

Paweł Galiński

Be the first to comment on "Otoczenie zewnętrzne – Ameryka Północna i Południowa"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed