NRA kontra społeczeństwa – kolejna odsłona

Do tragicznych wydarzeń doszło w ubiegłym miesiącu w szkole w Parkland. Na teren obiektu dostał się były uczeń uzbrojony w karabin AR – 15 i zastrzelił 17 osób – uczniów oraz pracowników placówki. Co istotne narzędzie zbrodni zakupione było całkowicie legalnie. Wydarzenie to po raz kolejny zwróciło uwagę amerykańskiego społeczeństwa na problem powszechnego dostępu do broni na terenie kraju. Amerykańscy obywatele, w tym w dużej części – uczniowie i studenci – po raz kolejny wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko liberalnym przepisom dotyczącym zakupu i posiadania broni na terenie USA. Jak zwykle największy był nacisk na prezydenta USA oraz ogromną organizację lobbingową zrzeszającą producentów broni palnej – NRA. Mimo wielu protestów, Donald Trump nie podjął żadnych zdecydowanych czynów – zaproponował jedynie podniesienie minimalnego wieku na zakup broni z 18 do 21 lat czy uzbrojenie pracowników szkół w celu ochrony uczniów. Nic w tym zresztą dziwnego, gdyż na rzecz kampanii otrzymał 30 milionów dolarów właśnie od wspomnianej organizacji lobbingowej. Być może skutki tragedii odczuje samo NRA, z którym kontakty biznesowe, w efekcie nacisku społecznego, zerwały takie firmy jak Amazon czy FedEx. Wydaje się jednak, że póki w gabinecie owalnym zasiada republikanin, wielkie amerykańskie interesy producentów broni są niezagrożone.

Be the first to comment on "NRA kontra społeczeństwa – kolejna odsłona"