Najważniejsze informacje o spółkach

Przetasowania na rynku paliwowym

W ostatnich miesiącach na rynku paliwowym i energetycznym obserwowany jest proces konsolidacji. Czwarta największa spółka na warszawskim parkiecie – PKN Orlen S.A. w połowie minionego roku, złożyła wniosek o przejęcie Grupy Lotos S.A., a w grudniu ogłosiła wezwanie do zapisania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. Oficjalny wniosek o przejęcie Energi trafił do Komisji Europejskiej pod koniec lutego.

O ile chęć przejęcia kontroli nad Lotosem jest bezsprzecznie podyktowane dążeniem do zdobycie jeszcze większej przewagi konkurencyjnej na rynku paliwowym, tak wątpliwości może budzić akwizycja drugiej spółki. Władze Orlenu tłumaczą tę decyzję chęcią dywersyfikacji działalności, przede wszystkim przez otwarcie się na inwestycje w segmencie energii odnawialnej. PKN Orlen ma przecież już teraz spore możliwości wytwarzania energii, co w połączeniu z zapleczem sprzedażowym Energi ma zainicjować proces synergii.

Nie jest tajemnicą, że Orlen już od pewnego czasu jest oczkiem w głowie polskiego rządu, więc w kolejnych miesiącach i latach można spodziewać się kolejnych ciekawych informacji związanych z tą spółką. Minister aktywów państwowych – Jacek Sasin zapowiedział ostatnio dalsze działania konsolidacyjne na rynku energetycznym, stwierdzając m. in., że nie widzi potrzeby istnienia aż czterech państwowych dostawców energii. Prezes PKN Orlen – Daniel Obajtek również wyraża chęć dalszej budowy koncernu multienergetycznego. W kuluarach mówi się o potencjalnych planach przejęcia PGNiG.

LOT przejmuje Condora

Kolejnym rynkiem, na którym postępuje proces konsolidacji jest rynek lotniczy. Krótko po tym jak w ostatnim wydaniu napisaliśmy o rekordowej liczbie pasażerów PLL LOT, właściciel spółki – Polska Grupa Lotnicza zainicjowała proces przejęcia niemieckich linii lotniczych Condor. Operacja ta okazała się możliwa, gdyż poprzednia spółka matka Condor Flugdienst GmbH – brytyjska Thomas Cook Group plc we wrześniu zeszłego roku ogłosiła upadłość.

Przejęcie Condora wzbudziło wiele kontrowersji. Z jednej strony, polski rząd wskazuje na to, że decyzja pozwoli LOT-owi na zdobycie większego znaczenia na rynku europejskim oraz dywersyfikację działalności. Condor bowiem, jako linie typowo wakacyjne, operują na rynku zupełnie niepokrywającym się z rynkiem LOT-u. Sytuacja ta budzi jednocześnie obawy co do powstania efektu synergii po transakcji. Sceptycy zauważają też, że może powstać problem z utrzymaniem dotychczasowej liczby pasażerów linii Condor. Około połowa sprzedawanych miejsc pochodziła od największego partnera, którym był naturalnie Thomas Cook. Niepokojące może być też zerwanie współpracy z Condorem przez Lufthansę, co ogłoszone zostało tuż po wydaniu przez niemiecki urząd antymonopolowy zgody na przejęcie.

Koronawirus atakuje

Nie da się ukryć, że w ostatnich tygodniach lutego wszystkie informacje o spółkach zostały przyćmione krachem, jaki na giełdach polskiej i zagranicznych spowodowało rozprzestrzenianie się koronawirusa. WIG20 w ostatnich pięciu sesjach w lutym stracił łącznie 15,3%. Jest to jednym z trzech najgorszych wyników w historii notowań. W tym samym okresie szeroki WIG zanotował spadek o 14,2%. Na minusie znalazły się niemal wszystkie spółki notowane na GPW. Wyjątków jest niewiele, a zalicza się do nich m. in. wynik Mercator Medical S.A. Cena akcji krakowskiego producenta materiałów medycznych jednorazowego użytku jeszcze na początku roku oscylowała w okolicach 10 zł. W związku z paniką związaną z wirusem wzrosła już o ponad 100% i podczas zamknięcia ostatniego dnia notowań w lutym wynosiła 20,40 zł.

Bartosz Wywiał

Be the first to comment on "Najważniejsze informacje o spółkach"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed