Koronawirus – nagły kryzys. Marcowy Monitoring.

 

Koronawirus dotarł do Polski. Skutki tej pandemii są trudne do przewidzenia, więc czytając to wydanie Monitoringu Makroekonomicznego miejcie Państwo na uwadze, że wiele prognoz i wniosków na ich podstawie wyciągniętych jest nieaktualnych. Sytuacja zmienia się dynamicznie i wiele scenariuszy jest możliwych. Faktem jest, że ta nagła epidemia spowoduje zahamowanie wzrostu gospodarczego, a być może nawet doprowadzi niektóre kraje do recesji. EBC już zapowiedział zwiększenie luzowania ilościowego o 120 mld euro. Co więcej uruchomiona zostanie kolejna transza długoterminowych operacji refinansujących TLTRO-III (pożyczki dla banków komercyjnych o stopie procentowej poniżej stopy depozytowej). Prezes Glapiński również zapowiedział działanie w postaci cięcia stóp procentowych i nie wykluczył zasilania banków w płynność, jeśli będą tego potrzebować. Sytuacja na giełdach była najgorsza od dekad, a WIG zanotował dzień z największymi spadkami w historii. 

Ostatnie wydarzenia pokazują, jak szybko może zmieniać się sytuacja gospodarcza w wyniku niepewności. Zrównoważony budżet, który zakładał wzrost PKB na poziomie 3,7% wydaje się nierealny. W wyniku zdecydowanych działań rządu w odpowiedzi na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowolnienie jest nieuniknione. Skuteczne i szybkie działania mogą jednak nieco zneutralizować tę niekorzystną sytuację. Zapowiedziana przez minister Emilewicz specustawa Opierać się będzie na trzech filarach: odroczone płatności, płynność finansowa oraz ochrona pracowników. Szczególnie narażone są branża turystyczna i kulturalna. Minister rozwoju oznajmiła, iż każdy przedsiębiorca może “wnioskować o  rozłożenie na raty, odroczenie lub nawet umorzenie składek na ZUS”. Odroczenie lub rozłożenie na raty składek nie będzie nic kosztowało. To samo dotyczy podatków VAT, PIT oraz CIT. Jednocześnie BGK zapowiedział, że zapewni przedsiębiorcom tanie pożyczki, aby te nie utraciły płynności. 

Po tym wstępie zapraszam do zapoznania się z marcowym numerem MME. Ze względu na zawieszenie zajęć na wszystkich uczelniach, w tym na SGH, to wydanie dostępne będzie tylko w formie elektronicznej. Pamiętajmy, zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Po więcej informacji zapraszam do śledzenia Monitoringu24 – codziennego podsumowania wiadomości.

Poniżej dostępne jest pełne marcowe wydanie MME:

mme-mar

Redaktor naczelny- Michał Łesyk

Be the first to comment on "Koronawirus – nagły kryzys. Marcowy Monitoring."

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed