Dynamiczna sytuacja na rynku surowców

Styczeń i luty upłynęły pod znakiem utrzymującego się od początku listopada sukcesywnego wzrostu cen ropy naftowej zbliżając się do poziomu 66 USD za baryłkę (WTI). Taki poziom wyznaczył szczyt z 8 stycznia 2020 roku i od tego czasu weszliśmy w trend spadkowy spowodowany pandemią i obostrzeniami. Jest szansa, że ten szczyt zostanie przebity w najbliższym czasie.

Wzrost tego surowca był determinowany przez wiele różnych czynników. Głównym z nich jest wprowadzenie i rozpowszechnienie masowych szczepień przeciw pandemii koronawirusa, co daje nadzieję na otwarcie turystyki na całym świecie na początek lata 2021 roku. Arabia Saudyjska zdecydowała się na dobrowolne ograniczenie produkcji ropy naftowej w lutym i marcu 2021 o kolejny milion baryłek dziennie. Joe Biden podpisał pierwszego dnia urzędowania anulowanie zezwolenia na budowę rurociągu Keystone XL o wartości $9 mld. Oznacza to, że projekt który jest już na zaawansowanym etapie w Kanadzie oraz rozpoczął się w każdym ze stanów w USA pomiędzy kanadyjską Albertą a amerykańską Nebraską może zostać całkowicie wstrzymany. Prezydent Stanów Zjednoczonych realizuje swoje obietnice wyborcze – jego administracja już wydała zakaz wydawania nowych zezwoleń na wydobycie i umów leasingu na poszukiwania paliw kopalnych na ziemiach federalnych.

Dodatkowo obserwowaliśmy spadek zapasów ropy naftowej w USA, co napędzało notowania surowca. Ostatnim czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen ropy naftowej jest stosunkowo niski kurs dolara amerykańskiego w którym ropa jest wyceniana, co sprawia, że ceny większości surowców rosną ostatnio dość znacząco. Wraz ze wzrostem cen „czarnego złota” świetnie radzą sobie spółki naftowe, które były jedną z branż, która najbardziej ucierpiała z powodu wybuchu pandemii.

Od początku stycznia obserwujemy silny spadek cen złota. Skończyło ono trwającą w styczniu korektę wzrostową i teraz znów kontynuuje swój trend spadkowy zapoczątkowany na początku sierpnia.
Główną rolę odgrywa wzrost produkcji złota na całym świecie. Kazachstan w styczniu 2021 wydobył 5 534 kg złota (+30,7% r/r). Turcja chce zwiększyć wydobycie złota ponad dwukrotnie w ciągu 5 lat. W 2020 roku wydobyli rekordowe 42 tony złota, a jak twierdzi minister energii Fatih Donmez „Prawdziwym celem jest zwiększenie produkcji do 100 ton lub więcej w ciągu najbliższych pięciu lat”. Kraj posiada obecnie 18 czynnych kopalni złota, kolejnych 20 rozpocznie produkcję w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Spadł również popyt na złoto monetarne ze strony banków centralnych. Rosyjski eksport złota w 2020 r wyniósł 10,3 mln uncji (+158,1% r/r). Ma to związek z brakiem popytu na rosyjskie złoto ze strony Rosyjskiego Banku Centralnego – który w kwietniu 2020 wstrzymał zakupy po osiągnięciu (oficjalnie) rezerw na poziomie 73,9 mln uncji.


Jakub Stebel

Be the first to comment on "Dynamiczna sytuacja na rynku surowców"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed