Azja – raport

JAPONIA

W tym miesiącu patrząc na kontynent azjatycki, należy kierować swój wzrok przede wszystkim na Japonię, gdzie Shinzo Abe podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów, które odbędą się 22 października. Lider Partii Liberalno-Demokratycznej planuje wykorzystać okres sprzyjających mu sondaży i poparcia społecznego i zyskać większość konstytucyjną w obu izbach parlamentu, co pozwoli na wprowadzanie zmian w konstytucji.

Perspektywa jeszcze mocniejszej pozycji Abe oznacza, że w Japonii nieprędko zakończy się era taniego pieniądza, którą prowadzi obecnie japoński rząd wraz z bankiem centralnym. Poza utrzymywaniem stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie i skupowania coraz większych ilości rządowych obligacji, Bank Japonii jest aktywny na rynku akcji za pośrednictwem funduszy ETF. Oprócz niezwykle łagodnej polityki monetarnej, można liczyć także w najbliższych latach na wysokie wydatki rządowe (np. pod pretekstem letnich igrzysk olimpijskich w 2020 r.).

***

Tymczasem główny japoński indeks Nikkei225 przekroczył poziom 21 000 pkt. i osiągnął najwyższy wynik od 1996 roku. To dowód na to, że inwestorzy wierzą bardziej w bieżącą politykę władz politycznych i monetarnych niż w rakietową aktywność Korei Płn. czy demograficzną katastrofę kraju. Na giełdzie w Tokio najwyraźniej nie obawiają się także o wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych.

CHINY

Brytyjski tygodnik „Economist” wskazał przywódcę Chin Xi Jinpinga jako najpotężniejszego człowieka świata, stawiając go ponad prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Zdaniem tygodnikaprzywódca największego autorytarnego państwa świata cieszy się szacunkiem, rządzi prawie równie silną ręką jak Mao Zedong, a jego kraj jest kołem zamachowym światowej gospodarki.”

Economist” prognozuje, że nadchodzący zjazd Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 18 października, będzie wielką manifestacją siły chińskiego przywódcy. Przypomina też, że podczas ostatniego szczytu w Davos, Xi Jingping obiecał, że będzie promował wolny handel, globalizację i wspierał porozumienie klimatyczne z Paryża, co spotkało się z powszechną aprobatą uczestników szczytu.

***

Z kolei prezes centralnego Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan stwierdził, że Chiny powinny dalej otwierać gospodarkę, reformować system wymiany walut i rozluźniać kontrolę nad bilansem kapitałowym. Jego zdaniem, trzy najważniejsze składniki otwierania chińskiej gospodarki na świat są to: (1) otwarcie na handel i inwestycje, (2) stopniowa reforma systemu ustalania kursów walutowych, tak aby cena juana była określana w większym stopniu przez rynek, oraz (3) rozluźnianie regulacji walutowej, tak aby juan stał się walutą używaną na świecie lub w wysokim stopniu wymienialną.

Jego zdaniem, cofnięcie chińskich reform i otwierania gospodarki, które trwa od ponad 30 lat, byłoby zbyt bardzo kosztowne i jest mało prawdopodobne. Zhou podkreślił, że obecność juana w koszyku rezerw walutowych MFW przyspieszy dalsze reformy i internacjonalizację chińskiej waluty.

Rafał Chmura

Be the first to comment on "Azja – raport"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed