Azja – raport (09.2017)

CHINY

S&P obniża rating Chin i Hongkongu

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła rating Chin z AA- do A+ z perspektywą stabilną. Jest to pierwsza obniżka chińskiej oceny w wykonaniu tej agencji od 1999 r. Przedstawiciele agencji są zdania, że silny wzrost kredytu w chińskiej gospodarce doprowadził do zwiększenia ryzyka towarzyszącego drugiej największej gospodarce świata. W efekcie trzy największe agencje ratingowe oceniają Państwo Środka w ten sam sposób, przypisując Pekinowi piątą najwyższą możliwą notę. Moody’s obniżył chiński rating z Aa3 do A1 w maju, zaś Fitch utrzymuje notę na niezmienionym poziomie (A+) od listopada 2007 r. Chińskie ministerstwo finansów skrytykowało obniżenie ratingu, podkreślając, że ich zdaniem była to błędna decyzja, ignorująca solidne podstawy i potencjał gospodarki kraju.

Dzień po obniżeniu ratingu Chin, S&P obniżyła również rating kredytowy Hongkongu do poziomu AA+, uzasadniając to silnymi związkami instytucjonalnymi i politycznymi między enklawą a Chinami kontynentalnymi. W maju rating kredytowy Hongkongu obniżyła również agencja Moody’s.

 

Chiny podejmują stanowcze kroki wobec Korei Północnej

Chiny zakazały eksportu gazu LNG do Korei Północnej oraz importu z tego kraju tekstyliów, węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza. Zamierzają one także ograniczyć handel ropą naftową. To krok zgodny z sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonymi na Pjongjang.

Ponadto chiński bank centralny polecił bankom wstrzymanie świadczenia usług finansowych klientom z Korei Północnej oraz zamknięcie spraw związanych z kredytami dla tych klientów.

Minister spraw zagranicznych Chin wezwał Koreę Północną do zaniechania programu nuklearnego. Podkreślił zarazem, że Pekin konsekwentnie opowiada się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Chiny to największy partner handlowy izolowanego gospodarczo komunistycznego reżimu.

JAPONIA

Rekordowa liczba Japończyków po 90-tce

Liczba mieszkańców Japonii w wieku 90 lat i starszych po raz pierwszy przekroczyła poziom 2 mln i osiągnęła liczbę 2,06 mln osób. Dla porównania w 1980 roku liczba Japończyków, którzy ukończyli 90 lat, wynosiła 120 tys., a w 2004 roku 1 mln.

Łączna liczba osób starszych (tj. po 65 roku życia) wzrosła w Japonii do rekordowego poziomu 35,14 mln, czyli o 570 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem. Stanowią oni 27,7% łącznej populacji kraju. Wskaźnik ten jest najwyższy w grupie siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów. Na drugim miejscu uplasowały się Włochy (23%), a na trzecim Niemcy (21,5%).

Rekord dotyczy także liczby osób starszych, które nadal pracują – jest ich 7,7 mln. Według agencji Kyodo to najlepszy dowód na to, że społeczeństwo japońskie w szybkim tempie się starzeje, ale osoby w wieku emerytalnym nie rezygnują z pracy zarobkowej w sytuacji, gdy liczba ludności kraju maleje.

Rafał Chmura

Be the first to comment on "Azja – raport (09.2017)"

Leave a Reply

%d bloggers like this:
Visit Us On FacebookCheck Our Feed